Ekskurzija učenika osmih razreda
Autor: Valerija Dobrinić, 22. 5. 2023.

Od 16.5.2023. do 20.5.2023., učenici osmih razreda naše škole, bili su na ekskurziji u Vukovaru, Zagrebu, Krapini i Smiljanu, u pratnji svojih razrednica Valerije Dobrinić, Slavice Vela Miloš,  Sonje Raffanelli, te učiteljice Irene Čapete. Prvi dio ekskurzije bio je organiziran od strane Ministarstva, te su učenici posjetili Vukovar i memorijalna obilježja iz Domovinskog rata.

Nakon toga učenici su otputovali u Zagreb. U Zagrebu su posjetili zgradu HRT-a uz stručno vodstvo. Vidjeli su gdje i kako se snimaju radijske  i TV emisije, te prisustvovali probnom snimanju Potjere.

Nakon toga posjetili su Tehnički muzej Nikola Tesla. Osnovan je po uzoru na postojeće velike znanstveno-tehničke muzeje u svijetu, kao specijalizirani muzej tehnike. Krajem 19. stoljeća javlja se ideja o osnivanju Tehničkog muzeja, a odlukom odbora grada Zagreba, 21.prosinca 1954. započinje povijest Muzeja.

Osnovna djelatnost Tehničkog muzeja Nikola Tesla je prikupljanje, zaštita, čuvanje i prezentiranje materijalne i nematerijalne tehničke baštine javnosti.

U popodnevnim satima učenici su posjetili zgradu Hrvatskog sabora uz stručno vodstvo, te prisustvovali sjednici. Upoznati su s povijesti Saborske palače, te s ustrojstvom Sabora.

Posjetili su Botanički vrt koji je od osnutka bio dio Botaničkog zavoda Prirodoslovno-matematičkog fakulteta. Začetnik ideje o osnivanju bio je  prof. dr. Bohuslav Jiruš, prvi profesor botanike na zagrebačkom sveučilištu, a profesor Antun Heinz je osnovao Botanički vrt 1889. godine. Djelatnost Vrta usmjerena je na istraživanja s ciljem očuvanja i zaštite rijetkih i ugroženih biljnih vrsta Hrvatske.

Posljednji dan ekskurzije, učenici su, u jutarnjim satima, posjetili Krapinu, te Muzej krapinskih neandertalaca. Muzej je smješten nedaleko od nalazišta krapinskih neandertalaca „Hušnjakovo“ . Zaštićeno je kao prvi paleontološki spomenik prirode u Hrvatskoj, a spada u najznačajnije paleoantropološke lokalitete svijeta. Starost ovog bogatog paleontološkog lokaliteta odgovara vremenu od prije 125 000 godina.

Novi Muzej krapinskih neandertalaca otvoren je u veljači 2010. te slijedi ideju izvrsnosti koju je utemeljio Dragutin Gorjanović Kramberger, znanstvenik koji je svijetu obznanio jedinstvene nalaze fosilnog čovjeka iz Krapine.

Nakon Krapine, učenici su posjetili Memorijalni centar „Nikola Tesla“ u Smiljanu.

U Rodnoj kući Nikole Tesle nalazi se kameno obilježje s prikazanim mjestima u kojima je za života boravio Nikola Tesla.  U njoj se nalazi se stalni multimedijalni postav kojeg su ostvarili Hrvatski povijesni muzej i Tehnički muzej u Zagrebu uz koordinaciju Ministarstva kulture RH.

U prizemlju kuće slikom, riječju i zvukom prikazan je životni put i genijalnost velikog izumitelja, a povijesna događanja koja prate njegov život utkani su u lentu vremena. U potkrovlju kuće nalaze se replike Teslinih izuma koji su zauvijek promijenili svijet te su i danas osnova najnovijim tehnologijama.

Nakon razgledavanja, učenici su nastavili put kući, te se vratili u Makarsku u večernjim satima.