Humanitarci na djelu
Autor: Irena Ćapeta, Sonja Raffanelli, 22. 5. 2023.

Učenici osmih razreda naše škole i njihove razrednice Valerija Dobrinić, Sonja Raffanelli, Slavica Vela te učiteljica Povijesti Irena Čapeta, su za vrijeme terenske nastave u sklopu projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”, posjetili prostorije Socijalne samoposluge Vukovar  koja djeluje u sklopu Humanitarne udruge “Duga” Vukovar. Tom prigodom su im tri predstavnika osmih razreda naše škole uručili ček u iznosu od 510 eura koje su prikupili naši učenici i uplatili na njihov račun. Ovo je prvi put da smo donirali novac. Svih dosadašnjih godina, prilikom našeg dolaska u Vukovar u sklopu projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”, smo donosili donacije u vidu osnovnih prehrambenih namirnica i higijenskih potrepština. “Duga” Vukovar je neprofitna, humanitarna, nevladina udruga. Osnovana je 2013. godine s ciljem podizanja kvalitete života, promicanja i zaštite ljudskih prava najranjivijih skupina društva, prvenstveno osoba na rubu siromaštva i osoba treće životne dobi. Humanitarna udruga “Duga” Vukovar od 2014. godine samostalno provodi projekt „Socijalna samoposluga“ koja djeluje po principu prikupljanja osnovnih životnih namirnica i higijenskih potrepština putem donacija te kontinuirane podjele istih najugroženijim stanovnicima grada Vukovara i okolnih ruralnih krajeva. Projekt Socijalna samoposluga Vukovar prepoznat je i od strane grada Vukovara te je od 2017. godine financiran kao projekt od  interesa za grad Vukovar.

Osim donacija za Socijalnu samoposlogu Vukovar, donirali smo i financijska sredstava za projekt obnove i konzerviranja vukovarskog vodotornja kao simbola hrvatskog zajedništva. Na popisu donatora na vrhu vodotornja je i naša škola. Popis je uređen abecedno, a vizurom kružnice predstavlja beskonačnost u snazi i harmoniji hrvatskog naroda. Donatorska akcija je započela u siječnju 2016. godine, a radovi na obnovi sredinom 2017. godine.

Svoju humanost naši učenici su pokazali i sudjelovanjem u projektu “Škole za Afriku” kroz koji smo udružili snage za djecu Madagaskara te učili o dječjim pravima, nejednakim mogućnostima, međunarodnoj solidarnosti i pomaganju u stvaranju boljih životnih uvjeta i obrazovnih prilika za najranjiviju djecu Afrike. Ova inicijativa pokrenuta je 2004. godine na temeljima vizije Nelsona Mandele da obrazovanje može transformirati živote ljudi i zajednica. Kako bi svako dijete Afrike dobilo priliku na obrazovanje, ured UNICEF-a Hrvatske incijativi se pridružio 2008. godine, a naša škola 2021. godine.

U prikupljanju financijskih sredstava u našoj školi posebno se istaknuo 8. C razred koji je pod vodstvom razrednice Sonje Raffanelli i učiteljice Povijesti Irene Čapete prikupio više od 750 eura, organizirajući prigodne akcije tijekom cijele školske godine. Od izrade božićnih ukrasa, čestitki, kuharica, domaćih makaruna i slastica preko prodaje knjiga i uskrsnih kolača do organiziranja radionica i prodajnog buvljaka u obliku “Shopping malla” u atriju škole.

Naravno, redoviti kupci u svim akcijama bili su svi učenici i učitelji naše škole.

Zbog toga smo iznimno ponosni na sve naše učenike i beskrajno zahvalni njihovim roditeljima.