S OBE BANDE BIJAKOVE
Autor: Marija Prgomet, 13. 12. 2012.

Sudjelovali smo na znanstveno stručnoj konferenciji na temu „ Zavičajna baština, edukacija i održivi razvoj“ s našim školskim projektom „S obe bande Bijakove“.

Dana 06.12.2012. u Dugopolju smo sudjelovali na znanstveno stručnoj konferenciji na temu „ Zavičajna baština, edukacija i održivi razvoj“ s našim školskim projektom „ S obe bande Bijakove“.

Zajedno s učenicima O.Š. Silvija Strahimira Kranjčevića u Lovreću sudjelovali smo u jednogodišnjem projektu istraživanja kulturne i prirodne baštine dijela Zabiokovlja i grada Makarske.

Učenici i učitelji koji su sudjelovali u ovom projektu zajednički su izabrali nekoliko tema istraživanja, tako da su se učenici posvetili traženju i zapisivanju starih igara, brojalica, pjesama, napjeva, plesova i narodne nošnje, kulinarskih recepata , starih riči te naziva i svojstava lijeekovitog bilja koje raste u njihovom kraju.

Pokazalo se da Biokovo kao prirodna granica nosi dvostruku ulogu: planina je mjesto zajedničkog sastanka , sjecišta i razmjene između dviju kultura, ali i mjesto razdvajanja, granica koja potencira kulturne razlike ali i posebnosti.

Projekt smo prezentirali kroz kratak scenski nastup u kojem smo ukratko prikazali sve najvažnije značajke oba kraja koje smo i istraživali u ovom projektu.

Osim toga napravili smo i zapise na CD-u i  tiskali smo reklamne letke  „Ričnik zavičajnih riči“, „ Na gvantijeri svake sriće“, te turističke letke jednodnevnih izleta.

Realizacijom ovog projekta učenici su pokazali da je kulturna baština jedan od bitnih čimbenika na kojima se može temeljiti gospodarski razvoj, a samim time i budućnost njihova kraja.

Na kraju se zahvaljujemo svim učiteljima i učenicima koji su sudjelovali u ovom projektu i učenicima koji su nas dostojno predstavili na ovom skupu, a to su:

Gorana Ribičić, Sandra Glavina, Tanja Josipović, Sanja Luetić, Irena Ćapeta, Ada Šoda, Branka Jurčević, Josipa Vitlić, Marina Srhoj, Mislava Matković i Marija Prgomet.

Učenici koji su prezentirali projekt su: Laura Lukić, Dora Prgomet, Ivo Vučko i Duje Andrijašević.