Romeo i Julija - lektira na novi način
Autor: Dragan Delić, 19. 2. 2018.

Učenici 8.a razreda obrađivali su u srijedu 14. veljače i u četvrtak 15.veljače lektiru "Romeo i Julija". Ovaj put njihova nastavnica prof. Gorana Babić organizirala je razne aktivnosti pomoću kojih su učenici ovo djelo velikog engleskog dramatičara W.Shakespearea upoznali na novi način. Nakon usmene interpretacije ovog djela ( pomoću kojeg se provjerilo i razumijevanje pročitanog djela), učenici su rješavali razne zadatke.

ZADACI ZA INDIVIDUALNI RAD BILI SU:
1. Kada bi se zamijenio s nekim likom, koji bi to lik bio i zašto?
2. Kojem bi liku dao suvremeni predmet? Koji bi to predmet bio i kako bi utjecao na radnju?
3. Promijeni mjesto i vrijeme radnje te odredi kako to utječe na tijek fabule.

ZADACI ZA RAD U SKUPINAMA BILI SU:
4.Zamisli da jedan od likova ima problem i traži te savjet. Napiši savjet i rješenje! ( rad u paru)
5. Napiši turističku brošuru zašto osjetiti Veronu služeći se tekstom!
6. Zamisli da ova knjiga tek izlazi na tržište. Napiši reklamu za radio ili novine!

Izdvajamo najzanimljivije uratke:

TURISTIČKA BROŠURA
Dođite u Veronu na mjesto gdje se prava ljubav rađa i gdje rođaci nikom nisu brana.Dođite na Julijin balkon i nađite svog Romea koji vas u vrtu na krilima ljubavi čeka. Skoknite do crkve sv.Lorenza i tamo vas čeka tajni napitak.

(Ana Šalinović, Lela Ivandić, Josipa Matić)

REKLAMA
Predstavljamo vam najpoznatije djelo Williama Shakespearea . Jeste li spremni za Romea i Juliju? Tinejdžere pune strasti i opasnih avantura. Pogledajte scene pune zapleta i neslaganja dviju suparničkih obitelji . U gradu Veroni mladi par završava tragično . Možete ovog Valentinova pokloniti  nekome knjigu koja će vas ostaviti bez daha . Dvoje ljudi koji se do smrti bori za svoju ljubav. Romeo koji sve prelazi na krilima ljubavi iako njemu Juijin vrt smrt znači uzme li se na um tko je. No što je u imenu? Ono što se ružom zove, pod drugim imenom bi jedako slatko mirrisalo. Ova knjiga obuzet će vas svu!

(Marta Blažević, Danijela Vujčić, Mara Topić)