Mikrobitovi u našoj školi
Autor: Tanja Vujčić, 24. 1. 2018.

Naša se škola ove godine uključila uprojekt ProMikro, u sklopu kojega su učenici 6.-ih razreda dobili mikroračunala na korištenje.

Microbit je maleno računalo koje se može programirati. Uređaj je namijenjen prije svega djeci kako bi se susrela s kodiranjem na jednostavan i  zabavan način. Cilj ovakvog načina učenja jest uvođenje algoritamskoga načina razmišljanja i problemskoga pristupa u različite nastavne predmete i izvannastavne aktivnosti uporabom mikroračunala. Učenici su u početnom stadiju kodiranja.  U početku su ispisivali svoja imena, smajliće i  srca kako bi lakše shvatila rad microbita, uz pomoć učitelja informatike Maje Brzice i Slavka Šiška.

Također, sudjelovali su i u nagradnoj igri pod pokroviteljstvom IRIM-a. Nagradna igra je bila otvorena za sve učenike OŠ u Hrvatskoj. Zadatak je bio osmisliti kreativan način upotrebe microbita. Naša tema je bila nogometna utakmica. Napravili smo igralište, igrače te lopticu, a zatim smo krenuli s programiranjem microbitova. Svakim postignutim golom i na jednoj i na drugoj strani se ispisuje gol, a na microbit- semaforu se ispisuje rezultat utakmice. Nažalost, nismo dobili nagradu, ali smo se barem zabavili i ponešto naučili. Osmijeh na licu i zadovoljstvo naših učenika ovim načinom programiranja je naša glavna nagrada.