MEĐUNARODNI PROJEKT U SKLOPU PROGRAMA ERASMUS +
Autor: Nataša Klepo, 13. 11. 2014.

OŠ oca Petra Perice iz Makarske od ove školske godine sudjeluje u međunarodnom programu EU,  financiranom u potpunosti iz EU fondova, a u partnerstvu sa osnovnom školom NMS Hollabrunn iz Austrije.

Prof. Nataša Klepo, voditeljica projekta pod nazivom  “Austrijsko-hrvatsko prijateljstvo:  povezani kroz prirodu i vrt”, pojasnila nam je da se radi o projektu EU, u sklopu programa Erasmus +, koji obuhvaća sve europske i međunarodne programe i inicijative Europske unije u području obrazovanja i  osposobljavanja mladih i sporta.

Učenici ovogodišnjih šestih razreda, koji pohađaju izbornu nastavu njemačkog jezika, će sve do kraja svog osnovnoškolskog obrazovanja, tj. naredne tri godine, koliko traje projekt, sudjelovati u raznim aktivnostima. Projektni tim, osim voditeljice prof. njemačkog i talijanskog jezika Nataše Klepo, čine još prof. povijesti Irena Ćapeta i učiteljice razredne nastave Tanja Josipović i Vesna Milić. Aktivnosti su vezane uz školski vrt, tj. mediteranske biljke koje se nalaze u njemu, a od kojih će se proizvoditi razni proizvodi u prehrambene i kozmetičke svrhe, kao i proizvodi narodne medicine. Koordinator projekta je NMS Hollabrunn iz Austrije. U projekt su uključene i dvije firme s našeg područja, kao vanjski suradnici, a to su vjetrosolana Ramova u Krvavici (proizvodnja cvijeta soli i morskog ulja) , i Herbae dalmatiae iz Makarske (izrada biokozmetike).

Ciljevi projekta su  poboljšati odnos prema vlastitoj i stranoj kulturi, posebna pažnja se polaže na staro i novo znanje, s fokusiranjem na aspekte ekologije, senzibilizirati učenike za okoliš i njegove prirodne resurse, i naposljetku zajedničko izdavanje zbirke recepata regija Donje Austrije i Dalmacije.