« Travanj 2024 »

Međunarodni dan sjećanja na holokaust
Autor: Irena Ćapeta, 29. 1. 2024.

Učiteljica Povijesti Irena Čapeta i učiteljica Hrvatskoga jezika Gorana Babić su i ove godine tijekom prosinca 2023. i siječnja 2024. provele niz aktivnosti u sklopu školskog međupredmetnog projekta “Siječanj s Anne Frank” u 8. a, b i c razredu. Tako su obilježile Međunarodni dan sjećanja na holokaust koji se inače obilježava 27. siječnja.

S učiteljicom Povijesti učenici su pogledali film o Anni Frank i posjetili službenu mrežnu stranicu Kuće Anne Frank. Također su osmislili pitanja za zamišljeni razgovor s Annom Frank, Leom Deutsch, Peterom Ginzom i Avrahamom Koplowitzem, nakon što su istraživali o njihovim tragičnim sudbinama, služeći se mrežnim izvorima.

Godinama je naša škola uključena u Projekt Šafran kojeg provodi JUSP Jasenovac u suradnji s Holocaust Education Trust Ireland. U sklopu nastave Povijesti učenici svake godine sade lukovice šafrana u spomen na milijun i pol židovske djece i sve druge djece stradale tijekom Holokausta. Žuti cvjetovi šafrana predstavljaju žute Davidove zvijezde koje su Židovi bili prisiljeni nositi pod nacističkom vlašću.

Projekt Šafran obuhvaća cjelogodišnje aktivnosti: registraciju škole za sudjelovanje u projektu, sadnju i praćenje rasta lukovica, provođenje raznih dodatnih aktivnosti pomoću priloženih edukativih materijala s tematikom holokausta i evaluaciju projekta.  Priloženi edukativni materijali su izvrsna dopuna udžbenika s ciljem poučavanja mladih o važnosti tolerancije i interkulturalizma, promicanja ljudskih prava i empatije.

Na satovima Hrvatskoga jezika učenici 8. c razreda gledali su filmove Lea i Darija, Pisci slobode i Život je lijep. Nakon odgledanih filmova učenici su napisali bilješke o pogledanom te osvrte na te filmove. Tako su povezali ovaj projekt s nastavnom jedinicom Osvrt. Obrađen je i Dnevnik Anne Frank kao književno djelo za cjelovito čitanje te su učenici pisali osvrt i na to književno djelo.

Također, u sklopu nastave Hrvatskoga jezika učenici 8. c razreda su interpretirali tekst Željela sam letjeti poput leptira, autorice Naomi Morgenstern. Upoznali su se s pojmom odlikovanja Pravednici među narodima te su istraživali mrežne izvore tražeći informacije kome se dodjeljuje to odlikovanje, kao i koliko je ljudi u svijetu i Hrvatskoj primilo to odlikovanje.

Učenici triju osmih razreda izrađivali su i leptire s prigodnim porukama mira i tolerancije koji su izloženi na panou u atriju škole. Leptiri simboliziraju djecu stradalu u holokaustu.

Autorice: Gorana Babić, prof. i Irena Čapeta, prof.