« Travanj 2024 »

Mjesec hrvatske knjige
Autor: Tanja Vujčić, 21. 11. 2023.

Učenici 5.c razreda obilježili su Mjesec hrvatske knjige provedbom nekoliko zanimljivih aktivnosti s učiteljicom Hrvatskoga jezika Goranom Babić.

1. Nakon obrade književnog djela za cjelovito čitanje „Eko Eko" koje je napisao Hrvoje Hitrec, učenici su izrađivali eko avatare nakon provjere razumijevanja pročitanog. Učenici su usmenim izlaganjem predstavili njegove supermoći ostalim učenicima u razredu. Eko avatari su izloženi na panou u učionici Hrvatskoga jezika. Nakon izrade eko avatara slijedio je rad u skupinama. Svaka skupina je napisala pitanja za nekog od likova (Eka Eka, Vesnu,Krcka i Dupliće) pri tom pazeći da se odgovori na ta pitanja nalaze u samom djelu. Nakon toga su učenici pojedinačno pisali zamišljeni razgovor s Krckom koji je nakon avanture postao novi čovjek- borac za očuvanje okoliša. Na slikama u prilogu su učenički radovi - eko avatari.

2. Učenice Lora Martinović i  Marija Radalj su čitale prozne tekstove Nemam vremena Jozef autorice Sanje Pilić učenicima 1.c razreda i njihovoj učiteljici Taniji Vidaković, a učenice Lucija Mijačika i Petra Puharić su čitale iste te tekstove učenicima 2.a razreda i njihovoj učiteljici Josipi Puharić Bošnjak. U prilogu su fotografije te aktivnosti.

Čitanje ima veliki značaj u razdoblju odrastanja. Upoznajući svijet kroz slikovnice i knjige, djeca razvijaju maštu koja ih oblikuje u osobe koje će jednog dana mijenjati svijet koji nas okružuje. Knjige nam otvaraju nove horizonte te omogućavaju putovanje kroz prostor i vrijeme. Pritom je važno napraviti odmak od stereotipa te pristupiti čitanju na zabavan i poticajan način kako bismo pobudili dječju znatiželju.

Autor: Gorana Babić