« Travanj 2024 »

PROJEKT “POSJET UČENIKA OSMIH RAZREDA VUKOVARU”
Autor: Irena Ćapeta, 23. 10. 2023.

Učenici osmih razreda naše škole su u pratnji razrednica Ane Matijašević Brnić, Gorane Ribičić i Antonele Galić te učiteljice Povijesti Irene Čapete, 1.- 3. listopada 2023. sudjelovali na terenskoj nastavi u sklopu projekta “Posjet učenika osmih razreda Vukovaru”. Dvodnevna terenska nastava je organizirana na bazi punog pansiona u restoranu Istra i hostelu Dubrovnik. U Memorijalni centar Domovinskog rata Vukovar su stigli u večernjim satima. Na putu prema Vukovaru imali su organiziran ručak i razgledavanje Osijeka.

Sutradan su učenici, uz stručno vodstvo, razgledavali kulturne znamenitosti Vukovara. Posjetili su crkvu Sv. Filipa i Jakova, Muzej Vučedolske kulture i Gradski muzej Vukovar. U dvoranama hostela Dubrovnik imali su predavanja “Domovinski rat” i “Bitka za Vukovar”. Slobodno vrijeme su iskoristili za posjet Vodotornju. Na popisu donatora na vrhu vodotornja je i naša škola. Disco-večer je bila na brodu, na Dunavu.

Drugi dan su učenici, uz stručno vodstvo, obilazili memorijalne lokacije. Posjetili su Spomen dom Ovčaru, masovnu grobnicu na Ovčari i Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata, gdje su predstavnici tri osma razreda zapalili svijeće, odajući tako počast svim žrtvama Domovinskog rata i Vukovara. Nakon toga su posjetili Mjesto sjećanja “Vukovarsku bolnicu 1991.” i Spomen dom hrvatskih branitelja na Trpinjskoj cesti. Zatim su sudjelovali u Školi mira i kvizu na kojem su naše učenice Ana Antunović i Karla Klarić osvojile prvo mjesto.

Nakon toga su posjetili prostorije Socijalne samoposluge Vukovar  koja djeluje u sklopu Humanitarne udruge “Duga” Vukovar. Tom prigodom su im “naše pobjednice” Ana Antunović i Karla Klarić uručile ček u iznosu od 700 eura koje su prikupili naši učenici. “Duga” Vukovar je neprofitna, humanitarna, nevladina udruga osnovana s ciljem podizanja kvalitete života, promicanja i zaštite ljudskih prava najranjivijih skupina društva, prvenstveno osoba na rubu siromaštva i osoba treće životne dobi. Od 2014. godine samostalno provodi projekt „Socijalna samoposluga“ koja djeluje po principu prikupljanja osnovnih životnih namirnica i higijenskih potrepština putem donacija te kontinuirane podjele istih najugroženijim stanovnicima grada Vukovara i okolnih ruralnih krajeva.

Dobro raspoloženi i puni dojmova, krenuli su prema Zagrebu gdje su imali organiziranu trodnevnu ekskurziju.